GenelSon DurumSon Dakika

Bakan Işıkhan asgari ücretteki 2 TL'nin sırrını açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuğu olduğu televizyon kanalında, asgari ücrette bulunan 2 TL'nin nedenini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuğu olduğu televizyon kanalında, asgari ücrette bulunan 2 TL'nin nedenini açıkladı. Sunucu'nun 17.002 TL'de bulunan fazladan 2 TL'nin nedenini sorması üzerine Vedat Işıkhan:

“YANLIŞ BİLGİ VAR”

Bazı sosyal medya içeriklerinde denk geldik. Üzüldük tabi yani yanlış bir bilgi var. Asgari ücretin sonunda bulunan 2 liranın nedeninin, çalışanlarının bir üst vergi dilimine daha erken taşımayı ve asgari ücretten daha çok vergi toplaması olduğu iddia edildi. Bu kesinlikle öyle değil, tamamen gerçekdışı bir iddia. 2022 Ocak ayından itibaren asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmıyor. Çalışanları gelir vergisinden muaf tuttuk.

"ÜCRETİ ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU BELİRLİYOR"

Ücreti asgari ücret tespit komisyonu belirliyor. Bu asgari ücret belirlenirken de günlük ve brüt olarak belirlenmekte. Biz net olarak ifade ediyoruz ama brüt olarak belirleniyor. Saatlik tutarlar da buna göre hesaplanıyor, tamamen teknik bir şey. Asgari ücret tespit komisyonunun yaptığı bir düzenleme. Şimdi buna göre 2024 yılı brüt asgari ücretin aylık kısmı brüt olarak 20.002 TL 50 kuruş olarak belirleme asgari ücret tespit komisyonumuz tarafından. Günlük de 88 TL olarak belirlenmiş. Net asgari ücret toplamı da 17.002 TL.